O chovatelské stanici Rodiče Štěňat Štěňata Novinky Standard plemene Rady chovatele Fotogalerie Kontakty

 

 

   
Aktuality:

Novinky ze života našich kamarádů
Klikněte zde

Standard plemene

 

Standard plemene

Dnešní plný název zní Rough-coated Collie. Dlouhosrstou kolii (neboli skotského ovčáka) si dnes pořizují chovatelé, kterým se líbí její elegantní, aristokratický zevnějšek a vyrovnaná povaha. Kolie jsou však kromě toho ve svém jádru stále pracovní psi, schopní a ochotní neustále se učit novým úkolům. Každý chovatel by měl umožnit své kolii rozvinout všechny stránky její osobnosti - a krásný exteriér brát jako bonus k její inteligenci.

Původ

Velká Británie

Celkový vzhled

Jeví se jako pes obdarovaný inteligencí, ostražitostí a aktivitou. Stojí s důstojností umocněnou perfektní anatomickou stavbou; přičemž žádná část není v nepoměru k celku, dávající vzhled pracovní způsobilosti. 

Charakteristika

Tělesná stavba na bázi síly a aktivity, bez náznaku tuposti a bez známek hrubosti. Nejdůležitější je výraz. Pokud vezmeme v úvahu poměrné hodnoty, jsou dosaženy perfektní vyvážeností a souhrou mezi lebkou a čenichovou partií, velikostí, tvarem, barvou a uložením očí, korektním nasazením a nesením uší.

Povaha

Je to přátelský pes dobré povahy, venku energický a ostražitý k neznámým osobám a velmi oddaný pánovi a jeho rodině. Tento pes obvykle není nervózní ani útočný. Po svých předcích, kteří po generace tvrdě pracovali jako ovčáčtí psi, zdědila kolie svědomitost a výjimečnou inteligenci.

 

Hlava a lebka

Proporce hlavy mají velikou důležitost, musí být ve vztahu k velikosti psa. Při pohledu seshora nebo ze strany se hlava podobá dobře otupělému souměrnému klínu, se suchými vnějšími liniemi. Lebka je plochá. Strany se zužují postupně a hladce od uší ke špičce černého nosu, aniž by vystupovaly lícní kosti nebo se vyostřoval čenich. Při pohledu z profilu, linie lebky a linie čenichu jsou dvě  paralelní a rovné linie stejné délky, oddělené lehkým, ale znatelným stopem nebo přechodem. Středový bod mezi vnitřními koutky očí (který je zároveň i středem korektně umístěného stopu), je středem rovnováhy v délce hlavy. Konec hladkého, dobře zakulaceného tupého čenichu, není nikdy hranatý. Spodní čelist silná, jasně formovaná. Hloubka lebky od nadočnicových oblouků po okraj spodní čelisti není nikdy přílišná (ne celkově hluboká). Nos je vždy černý.

Oči

Velice důležitý rys, dávající sladký výraz. Středně velké (nikdy příliš malé!)  poněkud šikmo uložené, mandlového tvaru a tmavě hnědého zbarvení, kromě případu zbarvení blue-merle, kdy jsou oči (jedno nebo obě a nebo jejich část) modré, či modře skvrnité. Výraz plný inteligence, s bystrým, ostražitým (pozorným) pohledem při naslouchání.

Uši

Přiměřeně (středně) velké, širší u kořene, nasazené nepříliš blízko u sebe, ani příliš po straně lebky. V klidu jsou neseny položené vzad, ale při vzrušení jsou přeneseny dopředu a neseny polovztyčené; tzn. přibližně 2/3 ucha stojí vztyčené a horní 1/3 ucha se přirozeně překlápí dopředu, pod horizontální linii překlopení.

Tlama

Zuby dobré velikosti. Silné čelisti s perfektním, pravidelným a úplným nůžkovým skusem; tj. horní zuby těsně přesahují spodní zuby a jsou vsazeny kolmo do čelistí.

Krk

Svalnatý, silný, dobré délky, dobře klenutý. 

Hrudní končetiny

Lopatka (rameno) šikmá a dobře úhlená. Přední končetiny rovné a svalnaté, ani s lokty vybočenými nebo vbočenými, se středně silnými kostmi.

Trup

Nepatrně delší v porovnání s výškou, hřbet pevný, nepatrně klenutý v bedrech; žebra dobře vyklenutá, hrudní koš hluboký, dostatečně široký (prostorný) za rameny. 

Pánevní končetiny

Pánevní končetiny osvaleny na stehnech, vespod suché a šlachovité, s dobře zaúhlenými klouby. Hlezna správně spuštěna (kolmo) a silná.

Tlapy

Oválné; dobré polštářky. Prsty klenuté a sevřené. Na zadních končetinách poněkud méně klenuté.

Ocas

Dlouhý sahající minimálně ke hleznům. V klidu je nesen dolů, ale s lehce zdvihnutou špičkou. Při vzrušení může být nesen zvesela, ale nikdy nad hřbetem.

Chůze/Pohyb

Významný znak tohoto plemene. Zdravý pes nemá nikdy vybočené lokty, přesto má při pohybu přední končetiny poměrně blízko sebe. Mimochod, křížení nebo kymácení jsou vysoce nežádoucí!
Při pohledu zezadu jsou zadní končetiny od hlezenního kloubu rovnoběžné, ale ne příliš blízko; při pohledu ze strany, je pohyb klidný, plynulý. Pánevní končetiny jsou silné s vydatnou akcí (posunem). Přiměřeně dlouhý krok je žádoucí a měl by být lehký a bez znaku námahy.

Srst

Přizpůsobuje se vnější linii těla, velmi hustá. Vrchní (krycí) srst rovná a drsná na dotek; podsada měkká, furry a většinou velice těsně zakrývá kůži; hříva a náprsenka velmi bohatá, maska a obličejová část hladké, uši hladké na špičkách, ale ke kořenům více osrstěné, bohaté praporce na předních končetinách, pánevní končetiny hojně osrstěné nad hlezny, ale pod hlezenním kloubem hladké. Srst na ocase velice hustá.

Zbarvení

Tři uznané barvy: Sobolí (zlatá) a bílá, trikolórní a blue-merle.
Sobolí: Jakýkoli odstín od světle zlaté po sytě mahagonovou nebo odstín sobolí. Zbarvení světle slámové nebo krémové jsou vysoce nežádoucí!
Trikolórní: Převládající černá se sytě tříslovými znaky (pálením) na končetinách a na hlavě.
Rezatý nádech ve vrchní srsti je vysoce nežádoucí!
Blue-Merle: Převládající jasná, stříbřitě modrá barva, s černými skvrnami nebo černým mramorováním. Upřednostňuje se syté pálení, ale jeho absence by neměla být penalizována. 
Velké černé znaky, břidlicové zbarvení, či rezatý nádech buď ve vrchní srsti nebo v podsadě  jsou vysoce nežádoucí!
Bílé znaky: Všechna výše popsaná zbarvení by měla nést rovněž bílé, pro kolie typické znaky ve větší, či menší míře.Následující znaky jsou obvyklé - bílý límec, úplná nebo částečná bílá náprsenka, končetiny a tlapky, bílá špička ocasu. Na čenichu nebo lebce, či obojím, se může vyskytnout bílá lysina. 

Velikost

Výška v kohoutku: Psi: 56 - 61 cm; Feny 51 - 56 cm.

Váha: Psi: 20,5 - 29,5 kg; Feny: 18,0 - 25,0 kg.

 

 

 
 
  Administrace